piątek, 2 września 2011

Sposoby wiązania krawata


Sposoby wiązania krawata  dla żółtodziobów i wprawionych



1) Węzeł prosty (asymetryczny)
            Ten węzeł polecamy osobom, które wiążą krawat po raz pierwszy. Jest on zarówno łatwy do zawiązania jak i uniwersalny niezależnie od grubości krawata.
Wiąże się go na cztery, oplatając zawsze na jedną stronę, dlatego wydaje nam się, że wychodzi „krzywo”. Jednak jego właściwością jest właśnie asymetria, dlatego nie ma powodów do zmartwień!

2) Węzeł Windsorski – symetryczny
            Ten węzeł zalecany jest raczej dla wąskich i dłuższych krawatów ze względu na wiązanie dwustronne. Trzeba jednak wcześniej poćwiczyć ocenianie długości od której zaczynamy wiązanie, by powstały węzeł pozostawił nam oczekiwaną długość krawata.
Aby ładnie się układał, na końcu należy go w miarę mocno zaciągnąć, przytrzymując węższą część krawata zostającą pod spodem.


3) Węzeł Shelby – popularny
            Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów wiązania krawata. Najlepiej prezentuje się przy grubych i gładkich materiałach. Polecany osobom, którym krawat przeszkadza, ze względu na bardzo luźne wiązanie. Należy pamiętać, żeby węższa część krawatu nie była zbyt długa.


4) Węzeł Kelvin – mały i wąski

           
Tak jak nie każda koszula pasuje do każdej marynarki, tak nie każdy krawat pasuje do każdego kołnierzyka. Wiązanie Kelvin jest najbardziej odpowiednie dla małych kołnierzyków. Stosuje się je prawie wyłącznie do cienkich i długich krawatów.
Nie nadaje się do tkanin śliskich, a jednak cieszy się dobrą opinią.
Należy pamiętać, że to wiązanie zaczynamy z krawatem założonym „na lewą stronę”.
(FLP)