Porady

Pielęgnacja krawata

Podstawa to rozwiązanie węzła od razu po użytkowaniu krawata. Następnie należy go rozprostować pozostawiając na wieszaku na kilkanaście godzin. Potem można go powiesić na wieszaku do  krawatów bądź zwinąć w rulonik. Pozostawienie krawata w stanie związanym spowoduje zniszczenie jego wewnętrznej wkładki i deformację. Ściągając go rozwiąż delikatnie węzeł. Nie rób tego gwałtownie ani przez głowę. Nie należy również prasować krawata gdyż spowoduje to utratę jego formy co zdyskwalifikuje go do dalszego używania. Krawatów zasadzie się nie pierze. Ręcznie? Zapomnij. Krawat zupełnie się zdeformuje. Prasując go dopełnisz dzieła zniszczenia. Staramy się ich nie pobrudzić. Jeśli jednak poplamiłeś krawat możesz go oddać do dobrej pralni chemicznej. Może on jednak wrócić zniszczony. Spróbuj wyczyścić go wacikiem nasączonym środkiem czyszczącym. Zwykle bardziej opłaca się kupić nowy krawat.


Materiał krawata
 
Eleganckie krawaty zrobione są z jedwabiu. Tylko taki krawat nadaje się na uroczyste wizyty, spotkania i okazje. Z jedwabiu wykonana jest jednak tylko jego widoczna część. Wewnętrzna wkładka najczęściej zrobiona jest z bawełny. Najlepsze krawaty posiadają wewnętrzną wkładkę z jedwabiu. Taki krawat zawsze wraca do swojej formy po rozwiązaniu węzła. Krawaty z wełny, kaszmiru i mieszanek różnych materiałów nie są uważane ze bardzo eleganckie. Nosi się je zwykle zimą lub do sportowych marynarek. Jeżeli naprawdę chcesz się dobrze prezentować lub nosisz garnitur na co dzień powinieneś to zapamiętać. 

Dobór krawata do koszuli i marynarki

Przede wszystkim krawat musi być dopasowany do reszty stroju oraz do okazji. Podstawowe zasada mowi że krawat powinien być ciemniejszy od koszuli i dopasowany szerokością do klap marynarki. Materiał i wzory zależą zwykle od najnowszych trendów. Staraj się kupować nowe krawaty do starych koszul. Jest to prosty sposób na zmianę wyglądu. Na okazje typowo kościelne dobieraj krawaty w odcieniach czarnych lub szarych. Przy wyborze wzorków na krawacie zasada jest prosta. Im mniejsze tym lepiej.